Ideą projektu siedziby Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - CENTRUM EDUKACJI BOLIMOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO jest popularyzacja oraz przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy na temat historii oraz flory i fauny parku.
Głównym założeniem było stworzenie obiektu atrakcyjnego, co uwzględniono w strukturze funkcjonalnej i wyrazie architektonicznym obiektu, które same w sobie mają budzić zainteresowanie i przyciągać do centrum. Budynek pokryty został płaskim zielonym dachem, dostępnym dla użytkowników.
Całość kompozycji architektonicznej oparto na planie koła, stanowiącego oczywisty SYMBOL CENTRUM,
w którego środku zaplanowano pergolę w formie rozłożystego drzewa.
W ten sposób budynek tworzy atrium z ogromnym „drzewem”, wokół którego biegnie wewnętrzny korytarz. Taki układ budynku tworzy atrakcyjne architektonicznie przestrzenie użytkowe, dobrze doświetlone i skomunikowane z zewnętrzem obiektu, stanowiącym naturalną kontynuację funkcji edukacyjnej i rekreacyjnej realizowanej w budynku.
W centrum będą organizowanie działania szkoleniowe, wystawiennicze, kulturowe, skierowane głównie do głównie dzieci i młodzieży oraz środowisk akademickich, ma ono służyć rozwojowi zainteresowania przyrodą Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, roślin i zwierząt chronionych, form ochrony przyrody, ze szczególnym naciskiem na propagowanie wiedzy na temat pszczół jako owadów społecznych i szczególnie pożytecznych.
Ciekawie zaaranżowane zagospodarowanie terenu stanowi przedłużenie funkcji budynku i zostało ściśle skomponowane z jego architekturą. Ścieżki edukacyjne i rekreacyjne będą aktywizować działania użytkowników, jeszcze przed wejściem do wnętrza budynku.
Obiekt posiada wygodny parking dla samochodów osobowych i autokaru oraz parking rowerowy.
Obiekt ogólnodostępny i dostosowany również dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób niewidomych i niedowidzących.