Lokalizacja: Łódź
Klient: Inwestor prywatny
Powierzchnia użytkowa: 276 m2
Projekt: 2022 - wszystkie fazy kompleksowego, wielobranżowego projektu, zagospodarowanie terenu, przyłącza, sieci, drogi
Realizacja: 2022 - z nadzorem autorskim AGG
Projekt domu Dach z Pomysłem powstał z marzenia Inwestora o pięknym dachu bez okien, który niczym naciągnięta na uszy czapa chroni swych mieszkańców przed deszczem i wiatrem, nadając budynkowi niepowtarzalny styl i niebanalny urok. W przypadku tego projektu nie chodziło zatem wyłącznie o „dach nad głową”. Zazwyczaj forma dachu i sposób jego wykończenia są zdeterminowane przez tak wiele warunków, że swoboda projektanta staje się bardzo ograniczona. Aby dach „siedział” na domu jak czapka naciągnięta na uszy, architekci, odwrotnie niż zazwyczaj, rozpoczęli prace koncepcyjne od zaprojektowania wyjątkowego dachu, którego kształt zdecyduje o bryle budynku.

Kluczowym zadaniem było ukształtowanie dachu w taki sposób, aby uniknąć niepraktycznych okien dachowych, co było życzeniem inwestora. Udało się to dzięki optymalnemu ukształtowaniu dachu zapewniającemu każdemu z pokoi optymalną ilość  światła słonecznego poprzez standardowe pionowe okna. Powstał optymalny model dachu uwzględniający relacje pomiędzy łatwością budowy, kosztami wykonania oraz uzyskaną powierzchnią użytkową na poddaszu: symetryczny wielospadowy dach kopertowy z lukarnami przechodzącymi płynnie w okap - całość na konstrukcji drewnianej o nachyleniu 40°. Bryłę budynku dopełniają stropodachy płaskie nad garażem i wejściem głównym do budynku.
Duże przeszklenia to kolejne życzenie inwestora, które udało się zrealizować przy optymalizacji kosztów. Pozyskano w ten sposób więcej światła w pomieszczeniach i nowoczesny wygląd elewacji. Elewacja zachodnia scala dzięki tym przeszkleniom dom z ogrodem, stwarzając  wizualne powiększenie przestrzeni wewnątrz budynku.

Zastosowane zostały przemyślane zestawienia kolorów poszczególnych elementów budynku: biel ścian optycznie powiększa ich płaszczyzny, szarość ogrodzenia, podjazdów, bram i dachu stwarza charakterystyczne akcenty, kolorem drewna ocieplone zostały elewacje i podkreślona naturalność pergoli.

Zaprojektowany został dom pasywny wykorzystujący energię odnawialną, a przy tym ekonomiczny i funkcjonalny - z garażem i poddaszem użytkowym dla czteroosobowej rodziny. Poziom parteru i piętra rozdziela strefę dzienną i strefę ciszy. Parter zajmuje przestronny, nasłoneczniony salon połączony z jadalnią z panoramicznym wyjściem na otwarte patio, kuchnia z dostępem do hallu oraz jadalni. Na poddaszu mieszczą się małe apartamenty, sypialnie z garderobami i łazienkami.

czytaj więcej

wszystkie projekty

Kontakt

Personel biura stanowi
zespół utalentowanych
architektów i inżynierów.

Zapraszamy do naszego biura - zawsze znajdziemy
dla Państwa najlepsze rozwiązanie projektowe


kontakt z biurem

Telefon

+ 48 42 630 55 66
+ 48 42 630 55 99

Mail

agg@agg.pl