„Paragraf” – siedziba wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego to ikona UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO i Łodzi. Znajduje się w eksponowanej lokalizacji „u bram miasta”. Kształt paragrafu – znaku stanowiącego jednoznaczny kod prawa – poprzez dodatnie trzeciego wymiaru zaczął oddziaływać mocą niezwykłej architektury.
Zwarta bryła budynku z pełną powagi, majestatyczną elewacją z czarnego polerowanego granitu, konsekwentnie podporządkowana formie paragrafu, zaskakuje kontrastem z jego wnętrzem, gdzie dominuje biel, szkło i wrażenie wypełnionej światłem ogromnej przestrzeni.
Rozbudowany program budynku (9 auli dla łącznie 2300 osób, biblioteka z czytelnią, 35 sal dydaktycznych, pracownie komputerowe, 230 pokoi biurowych, kluby, kawiarnie), w którym jednocześnie może uczyć się i pracować 10 000 osób przy niewielkiej działce, wymagał „koncentracji bryły”.
Obiekt o pow. 22 500 m2 składa się z trzech kilkukondygnacyjnych, przenikających się owalnych walców i posiada klarowny układ komunikacji wewnętrznej, dlatego wszystkie korytarze wszystkich pięter zaczynają się i kończą … w jednym centralnym wielopoziomowym atrium – czyli do tego atrium prowadzi każdy korytarz!
Dzięki czterem równorzędnym wejściom do budynku prowadzącym również do tego atrium, rozległy budynek jest dostępny z wielu stron i wpisuje się doskonale w układ ciągów pieszych kampusu uniwersyteckiego.
Wieloprzestrzenne, przykryte szklanym dachem atrium (całe wnętrze środkowego walca „paragrafu”) o wysokości prawie 30 m świadczy o wielkości i randze obiektu oraz stanowi jego tętniące życiem centrum. Tworzy je jednoprzestrzenny parter i spiętrzone nad nim amfiteatralnie otwarte galerie – dla wszystkich pięter, połączone wiszącymi mostkami, schodami, kładkami.
W przestrzeni atrium zawieszone są także dwa monumentalne „kominy”, zawierające zespoły auli zaprojektowane jedna nad drugą w kilku kondygnacjach, niczym warstwy tortu.
Celem architektów było zaprojektowanie obiektu przyjaznego i jednocześnie dostojnego, przytulnego i jednocześnie monumentalnego, prostego i jednocześnie wyjątkowego, takiego, w którym „Masz PRAWO czuć się dobrze!”
W 2013 roku w ogólnopolskim konkursie – plebiscycie PARAGRAF” zdobył tytuł „Najpiękniejszej polskiej uczelni”.
Projekt wielokrotnie opisywany i nagradzany, m.in. statuetką „Złotego Wiertła” w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez firmę BOSCH, promującym wzorową współpracę inwestora, projektanta i wykonawcy.
czytaj więcej