Lokalizacja:Łódź
Klient:BRE.locum SA
Powierzchnia użytkowa:35 000 m2
Projekt:2010 koncepcja, projekt konkursowy
Projekt osiedla mieszkaniowego w doskonałej lokalizacji w centrum miasta. Konieczność uwzględnienia złożonych uwarunkowań lokalizacyjnych i konserwatorskich. Koncepcja oparta została na idei stworzenia zindywidualizowanego zespołu mieszkaniowego, który stanie się elementem identyfikacji dla mieszkańców. Zespół budynków został tak zaprojektowany, że jednoznacznie budzi skojarzenia z OAZĄ ciszy, wyłączoną
z miejskiego zgiełku, pomimo śródmiejskiej lokalizacji. Codzienny ruch samochodów został sprowadzony wyłącznie do poziomu podziemnego parkingu.

Znajdujące się na działce elementy istniejących starych murów pofabrycznych (jednej z wielu typowych łódzkich czerwonych fabryk), objęte ochroną Konserwatora Zabytków zostały wkomponowane w projektowaną zabudowę i jej otocznie. Zespół wpisuje się w „klimat” pofabrycznego otoczenia poprzez zastosowane materiały elewacyjne: czerwony klinkier i jasną blaszaną „łuskę”. Dopracowany detal i prosta forma budynków podkreślają prestiż osiedla. Przewidujemy zastosowanie kodu informacji wizualnej budującego poczucie wyjątkowości i ułatwiającego orientację w osiedlu. Przyporządkowaliśmy poszczególne budynki symbolom łąki, np. kwiat, krowa, motyl, żaba, ze względu na skojarzenia związane z nazwą ulicy zaproponowaliśmy nazwę osiedla „Łąkowa oaza”.
Uzyskano optymalny poziom nasłonecznienia mieszkań, pozwalający przy przyjętej intensywności zabudowy na ich efektywne oświetlenie oraz zwiększenie wydajności energetycznej budynków.

Na ośmiu poziomach nadziemnych zaprojektowano około 250 mieszkań o różnych wielkościach (od 38 do 100 m2). Zwarta i prosta konstrukcja budynków umożliwia elastyczność rozwiązań - dowolne łączenie mieszkań w celu uzyskania oczekiwanego metrażu, różnorodnego rozplanowania funkcji w celu indywidualnego podejście do aranżacji. Przewidziano także możliwość bardzo indywidualnego kształtowania tarasów – od przestronnych loggi z „kieszeniami” za szklanymi ścianami”, do loggio - balkonów lub balkonów - wykuszy, wyskakujących nieregularnie z elewacji. Zespół budynków posiada pomieszczenia wspólne, rekreacyjne np. salę fitness, siłownię, świetlicę dla dzieci i osób starszych. Wokół budynków powstanie założenie ogrodowe z (oczywiście!) ŁĄKOWĄ roślinnością oraz przestrzenie wspólne z różnorodną posadzką urbanistyczną, lampami, małą architekturą, nawiązującymi również do pofabrycznych „klimatów” tego miejsca.

czytaj więcej

wszystkie projekty

Kontakt

Personel biura stanowi
zespół utalentowanych
architektów i inżynierów.

Zapraszamy do naszego biura - zawsze znajdziemy
dla Państwa najlepsze rozwiązanie projektowe


kontakt z biurem

Telefon

+ 48 42 630 55 66
+ 48 42 630 55 99

Mail

agg@agg.pl